Op 2 oktober start in onze parochie een nieuw seizoen van de Catechese van de Goede Herder. Deze methode laat jonge kinderen (3 tot 6 jaar) kennis maken met het katholieke geloof. Omdat deze leeftijdsgroep nog niet zo veel kennis kan verwerken, wordt hen weinig theoretische informatie gegeven, maar worden de kinderen middels aansprekende materialen vooral uitgedaagd om het geloof te ontdekken.
Wat is de Catechese van de Goede Herder?
In deze christelijke catechesemethode staat het kind en diens relatie met God centraal. Al vanaf drie jaar kunnen kinderen de kans krijgen in de traditie van de Kerk te groeien in liefde voor en kennis van God.
Centraal staat Jezus, de Goede Herder, met wie kinderen al vroeg een relatie kunnen aangaan. Hij zorgt voor ons, kent ons bij naam en komt ons zoeken als we Hem kwijt zijn. De kinderen identificeren zichzelf al snel met de schapen. Tijdens de catechese ontdekken de kinderen: ‘God is liefde’, ‘Jezus is opgestaan’ en ‘Wij zijn Zijn schapen’. Hierbij wordt onder meer gebruik gemaakt van veel 3D-materialen, waaronder kindvriendelijke figuurtjes in diorama’s en miniatuurversies van voorwerpen uit de kerk (bijv. een altaar). De methode is meer een verkondiging van het geloof, dan een aanleren ervan. De aanpak is deels gebaseerd op de katholieke pedagoge Maria Montessori.
Het atrium
De kinderen werken in een ruimte die het atrium wordt genoemd. Het atrium is een speciaal ingericht ruimte waar de relatie tussen God en het kind kan opbloeien. In het atrium vind je allerlei op maat gemaakte materialen, waardoor ze in aanraking komen met de liturgie van de kerk en de hele Bijbel. Kinderen krijgen hier telkens thema’s gepresenteerd, en kunnen zelf hun activiteiten uitkiezen. Er wordt veel in stilte gewerkt, maar ook gezamenlijk gebeden en gezongen, eventueel met muzikale begeleiding door de kinderen zelf.

De materialen
De materialen in het atrium worden op een aantrekkelijke manier getoond, waardoor de kinderen worden uitgenodigd om op ontdekking te gaan en zich in hun eigen tempo te verdiepen in het geloof. Er worden geen lesboeken gebruikt, maar allerlei materialen die nauw zijn verbonden met de Bijbelse en liturgische bronnen. Er zijn onder andere 3D-kaarten, miniatuurvoorstellingen van verhalen uit de Bijbel en een klein altaar met alle bijbehorende voorwerpen. Door te werken met deze materialen overdenken en verinnerlijken de kinderen het onderwerp dat deze uitbeelden.

De bijeenkomsten
Drie keer per maand krijgen de kinderen van drie tot zes jaar op woensdagmiddag catechese. Bekijk de planning onderaan deze pagina.
Locatie: H.-Josephkerk, Aalberseplein 2 in Gouda
Tijd: 14.30 – 16.30 uur
Meer informatie
Kijk voor meer informatie op de landelijke website van de Catechese van de Goede Herder. Voor vragen en aanmelding kun je ons bereiken via: goedeherder@sintjandd.nl.




